Aki tanfolyamon szeretne OKJ-s szakmát tanulni, még három hónapja van elkezdeni. Új korszak kezdődött ugyanis szeptemberben, de december végéig még él a korábbi is. Miért érdemes most a hagyományos OKJ-s kurzusba belevágni?
A legfontosabb változás: szeptember 1-től az Országos Képzési Jegyzéket (OKJ) felváltotta a Szakmajegyzék. Az alap szakképesítések csak iskolai rendszerben tanulhatóak, felnőttképző intézményben és tanfolyami formában nem.
1. Rugalmasabb és rövidebb lehet
Az átmeneti rendelkezés értelmében 2020. december 31-ig lehet indítani a „régi” OKJ-s képzéseket. Az előzetes tudásszint beszámításával jelentősen rövidíthető a képzési idő az iskolarendszerhez képest. Azaz például egy villanyszerelő szakképesítés az iskolai rendszerben jellemző 2-3 évhez képest idei jelentkezés esetén gyorsabban és rugalmasabban szerezhető meg. Például Villanyszerelő OKJ 960 óra helyett 550 órában, Erősáramú elektrotechnikus 900 óra helyett 575 órában.
2. Egyenértékű lesz
Aki idén december 31-ig elkezdi az OKJ-s tanfolyamot, neki legkésőbb 2022. december 31-ig kell komplex vizsgát tennie. Az így megszerzett OKJ bizonyítvány egyenértékű lesz az új rendszerben megszerezhető képesítő bizonyítványokkal és a jövőben is betölthetőek vele az arra jogosító munkakörök.
3. Nem kell a vizsgahelyre utazni
A régi OKJ-s képzések vizsgái a képzőhelyeken zajlottak. Aki most vág bele, még így vizsgázhat, tehát nincs extra utazási költség. Az új rendszerben ez is jelentősen változik. Az új vizsgák már úgynevezett akkreditált vizsgaközpontokban történnek, amelyekből tervezetten 50 lesz országosan, várhatóan megyénként csak egy-kettő.
“Tehát eddig a vizsgabizottság utazott, az új akkreditált vizsga esetén viszont a tanulók fognak utazni. Ez jelentős többletköltséget és többletidőigényt jelent majd a tanulóknak, különösen akkor, ha az írásbelit és a szóbelit nem egy időpontban tartják” – mondja a DEKRA felnőttképzési tanácsadója.
4. Ott lehet a vizsgán a képző képviselője
Aki most kezdi OKJ-s tanfolyamát, az ő képzőjének képviselője jelen lehet a vizsgán. Az új rendszerben erre már nem lesz lehetőség, a képzőintézet oktatói ugyanis azon nem vehetnek részt.
5. Egyértelmű és ismerik a munkaadók
Az új Szakmajegyzék és a szakmaszerzés mikéntjei körül rengeteg a kérdőjel, ami remélhetőleg a következő hónapokban tisztázódik. Az OKJ ellenben ismert, bejáratott módszertan szerint zajlik, a munkaadók is tudják, milyen végzettségről van szó, ha kurzust rendelnek vagy az állásra pályázók közül válogatnak.